Začni s přípravou motorky na sezonu včas

Zimní období se už pomalu dostává do své druhé poloviny a co nevidět tu máme jaro. Všichni se už určitě těšíme na ten den, kdy skončí ponuré šedé měsíce, vyleze sluníčko, oteplí se a budeme se moci konečně zase projet. Před první vyjížďkou je však třeba motorku zkontrolovat a trochu ji připravit na sezónu. V ideálním případě jste motorku správně připravili už na podzim - uskladnili jste ji na teplém a suchém místě, vyčistili, promazali, vyndali a dobili baterku, vyměnili olej, zkontrolovali pneumatiky a umístili motorku na stojan. V opačném případě věnujte tomuto článku pozornost, dozvíte se v něm na co si dát pozor před první letošní vyjížďkou. 

Baterie

Baterie bývají nejčastější příčinou toho, že se vaše první plánovaná vyjížďka konat nemusí, protože motorku prostě nenastartujete. Pokud jste na podzim zaparkovali někam do kouta a celou zimu ani jednou nenabíjeli, patrně budete mít problém. Doporučujeme tedy pravidelné dobíjení baterie v zimních měsících. Pokud máte klasickou olověnou baterii, není od věci občas zkontrolovat a v případě nutnosti dolít hladinu elektrolytu. K dobíjení motobaterek existují speciální nabíječky, které samy automaticky dávkují potřebné množství proudu a můžete je mít k baterce připojeny celé období stání. Tyto chytré nabíječky značky BC Battery výrazně prodlužují životnost baterek a můžete je zakoupit i v našem eshopu či prodejnách. 

BC Battery BCTX9-FP LifePO4
Lithiovo-ocelovo-fosfátová baterie

Původní cena: 2.690,- Kč
Nová cena: 930,- Kč

Do eshopu

Yuasa YTX9-BS
Vysoce kvalitní motobaterie

Cena: 1.290,- Kč

Do eshopu

Yuasa YTX-20L-BS
Baterie s 30% vyšším startovacím výkonem

Cena: 2.890,- Kč

Do eshopu

BC Battery 700BCS5000WIFI (NEW) Connect Lithium/Lead/Car/Motorcycle
Inovativní profi nabíječka

Původní cena: 4.290,- Kč
Nová cena: 2.190,- Kč

Do eshopu

BC Battery BC Junior 900
Inovativní nabíječka pro moto

Původní cena: 1.390,- Kč
Nová cena: 520,- Kč

Do eshopu

BC Battery BC K900 EDGE nabíječka
Inovativní nabíječka pro moto

Původní cena: 1.790,- Kč
Nová cena: 690,- Kč

Do eshopu


Svíčky

Není též od věci zkontrolovat kabely ke svíčkám a konektory, případně svíčky samotné, zda nepotřebují vyměnit. Zapalovací soustavě se během zimního spánku kromě vybité baterie nic moc stát nemůže, jarní start ovšem klade zvýšené nároky na svíčky. Ty se mohou prostě zahltit hůř zapalitelným palivem, zvlášť když už předtím byly delší čas používány. Není to ale pravidlem, některé motorky s tím problém nemají, jiné ale pravidelně na tento problém naráží. Jsou motorky a svíčky, které to mají v oblibě, jiné s tím například nikdy potíže neměly, prostě případ od případu. Určitou výhodu zde mají vstřikovací motory, jejichž elektronika má proces ve spalovacím prostoru trochu líp pod kontrolou. V Bikers Crown nabízíme ověřené svíčky NGK nejvyšší kvality. 

NGK BPR7ES
Moto svíčka

Cena: 109,- Kč

Do eshopu

NGK CR8E
Moto svíčka

Cena: 219,- Kč

Do eshopu

NGK DPR8EA-9
Moto svíčka

Cena: 105,- Kč

Do eshopu

NGK BR10EG
Moto svíčka

Cena: 269,- Kč

Do eshopu

NGK DPR7EA-9
Moto svíčka

Cena: 105,- Kč

Do eshopu

NGK CR9EH-9
Moto svíčka

Cena: 319,- Kč

Do eshopu


Chladící kapalina

Pokud neparkujete svůj stroj v promrzlé garáži, nezabere vám kontrola hadic, spojů a hladiny chladící kapaliny příliš času. Pokud nemáte výměnu chladící kapaliny pod kontrolou a nepamatujete si kdy naposledy jste ji měnili, doporučujeme investovat pár korun a chladící kapalinu vyměnit. Tuto operaci zvládne každý motorkář úplně sám. Chladící kapalina v první řadě brání zamrzání, posouvá výš bod varu a má přiznivý vliv na vodní pumpu.

Motul Motocool Expert 1 litr
Chladící kapalina

Cena: 180,- Kč

Do eshopu

Motul COOL EXPERT -37°C 1 litr
Celoroční chladící kapalina

Cena: 190,- Kč

Do eshopu

 


Olej a filtry

Motorový olej je jedním životně důležitým prvkem pro motor, bez něj se neobejde jako lidské tělo bez krve, proto je zapotřebí se motorovému oleji řádně věnovat a dodržovat intervaly pro jeho výměnu, které má každý výrobce motocyklů předepsaný. Jestli měnit po nebo před sezónou, na to existují nepřeberná množství diskuzí na internetu a každý ať to dělá po svém. Tak či tak, na jaře mrkněte pod motorku, jestli během zimy někde něco nevyteklo a zkontrolujte hladinu oleje. Pokud budete olej měnit před první vyjížďkou, nejprve olej pořádně zahřejte. S výměnou oleje vyměňte samozřejmě i olejový filtr. Olejové filtry nabízíme pro většinu motocyklů a co nemáme skladem, dokážeme doobjednat. Prodáváme filtry značek Champion, Ison nebo Hiflo. Doporučujeme zkontrolovat samozřejmě i vzduchový filtr, který při zanesení může dělat velké problémy, takže jeho důkladná kontrola, vyčištění, popřípadě výměna je rozhodně také na místě.

Motul 5000 10W40 4 l
Olej pro čtyřtaktní motory

Cena: 750,- Kč
Do eshopu

Motul 5100 4T 15W50 4 l
Olej pro čtyřtaktní motory

Cena: 890,- Kč
Do eshopu

Motul 5100 4T 10W50 4 l
Olej pro čtyřtaktní motory

Cena: 990,- Kč
Do eshopu

Motul 300V Factory Line Road Racing 15W50 4 l
Plně syntetický olej pro čtyřtaktní motocykly

Cena: 1.700,- Kč
Do eshopu

Motul 3000 20W50 4 l
Minerální motorový olej pro čtyřtaktní motocykly

Cena: 770,- Kč
Do eshopu

Motul 7100 Ester 10/40 1L
Plně syntetický olej určený pro 4T

Cena: 2.690,- Kč

Do eshopu

Motul 300V2 FL.10W50 1 l
100% syntetický olej pro závodní čtyřtaktní motory

Cena: 470,- Kč
Do eshopu

Motul 5100 10W40 Ester 4T 1 l
Syntetický olej pro čtyřtaktní motocykly

Cena: 270,- Kč
Do eshopu

Motul 5100 4T 10W30 1 l
Syntetický olej pro čtyřtaktní motocykly

Cena: 230,- Kč
Do eshopu

Motul Mineral ( Motomix) 1l 2T
Minerální olej pro dvoutaktní motory

Cena: 140,- Kč

Do eshopu

Motul Scooter expert 2T 1 l
Olej pro dvoutaktní skútry

Cena: 240,- Kč
Do eshopu

Motul 510 2T 1L
Olej pro dvoutaktní motory

Cena: 260,- Kč
Do eshopu

Ison 123
Olejový filtr

Původní cena: 120,-
Nová cena: 59,-

Do eshopu

Champion H 301
Olejový filtr

Cena: 260,- Kč

Do eshopu

Hiflo HF 145
Olejový filtr

Cena: 130,- Kč

Do eshopu


Řetěz

Co se řetězu týče, tak v první řadě se nejdříve ujistěte, že je správně napnutý. Pokud odtáhnete řetěz na rozetě víc než do půlky výšky zubu, je na čase řetěz vyměnit. Použít můžete i měrku, která vám lépe řekne o nerovnoměrnostech řetězu na více místech.

Muc-Off Chain Cleaner 400 ml
Univerzální čistič na řetěz

Cena: 290,- Kč

Do eshopu

Motul C1 Chain Cleaner 400 ml
Vysoce účinný čistič řetězu

Cena: 240,- Kč

Do eshopu

Accel MP-403 black
Kartáč na čištění řetězu

Cena: 200,- Kč

Do eshopu

Předpokládejme, že jste základní čištění řetězu udělali před zimou, takže zkontrolujeme mazání. Spekuluje se znovu o různém druhu mazání, my ale doporučujeme pouze speciální přípravky k tomu určených! Když namažete řetěz vazelinou nebo olejem z ropného původu, tak vám po namazání O kroužky "nabobtnají" a zamezí pohybu jednotlivých článků. Nebo je takovéto mazivo málo přilnavé, což rovněž není dobře. Mažeme na spodní straně řetězu ze vnitřku, okapávající mazivo zachytáváme do hadru, zbytečně moc nepřemazáváme a necháme alespoň 15 minut zaschnout. Mazivo se při jízdě odstředivou silou roztáhne po celých článcích a O kroužkách řetězu, nejvhodnější intervaly na čištění a mazání jsou zhruba od 500 až 1000 km.

Motul C4 Chain Lube road
Mazivo řetězu

Cena: 290,- Kč

Do eshopu

Motul C3 Chain lube off road 0,4L
Sprej na ošetření řetězů offroad motocyklů

Cena: 290,- Kč

Do eshopu

Muc-Off Chain Lube
UNI mazivo řetězu

Cena: 395,- Kč

Do eshopu


Brzdy

V neposlední řadě je nutné zkontrolovat brzdy, které jsou paradoxně jednou z věcí, které můžou dlouhým stáním přijít k újmě. Zkontrolujte nejprve stav brzdové kapaliny v nádobce, ověřte tlak u páček, jestli se správně vrací a samozřejmě se podívejte i na brzdové destičky, které by měly mít alespoň milimetr a třmeny by se měly bez problémů vracet po uvolnění páčky. Pokud máte pochybnosti, brzdové destičky raději vyměňte. Brzdové kotouče je vhodné odmastit. Výměna brzdových destiček, speciálně i modelů s kombinovaným brzdovým systémem nebo ABS, už není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na pohled zdát. Prohodit ošoupané desky za nové není zas takový kumšt, ale dobře odvzdušnit celou složitou soustavu, to už chce nějaké znalosti problematiky. Jestli si tady nejste jistí v kramflecích, návštěva servisu není žádná ostuda. V naší nabídce nabízíme renomované destičky českého výrobce Goldfren. 

Brzdové destičky Goldfren

Do eshopu


Osvětlení

Samozřejmostí, která by správně měla předcházet každé jízdě, je kontrola osvětlení a blinkrů. Pokud nejste zvyklí se přesvědčit o správné funkčnosti vždycky než vyjedete, udělejte to alespoň před první vyjížďkou. V naší nabídce najdete celou řadu ověřených homologovaných osvětlení z Holandska, se kterými nebudete mít problém při kontrole policií ani na STK.


Kompletní nabídka homologovaných světel a blinkrů

Prohlédnout

 


Ostatní

Před prvním vyjížďkou zkontrolujte tlak v pneumatikách. Orientačně se lze řídit pravidlem, že sportovní motorky mají nějakých 2,2 – 2,5 baru vpředu, zadek 2,4 – 2,8, choppery a cruisery 1,75 – 2,2/2,0 – 2,5; endura 1,7 – 2,0/2,0 – 2,5 baru. Přesná čísla bývají napsaná na štítku umístěném někde v blízkosti zadního kola, většinou na kyvce nebo samozřejmě v uživatelském manuálu. Tlumiče zimní odstávkou nijak netrpí, ale rozhodně není od věci zkontrolovat jejich těsnost. 

Když motorka stojí celou zimu v garáži, podepíše se to zpravidla i na její čistotě. Proto není od věci stroj ošetřit speciálními přípravky, které ho chrání před sluncem, deštěm a dalšími nepříznivými vlivy.

Muc-Off Bike Essentials Cleaning Kit
Speciální čistící kit

Cena: 985,- Kč

Do eshopu

Muc-Off superbike čistič 5 l
Vysoce účinný čistič

Cena: 1.050,- Kč

Do eshopu

Muc-Off Bike cleaner 1 l
Vysoce účinný čistič

Cena: 330,- Kč

Do eshopu

Unpass 35 x 35 cm
Utěrka z mikrovlákna

Cena: 180,- Kč

Do eshopu

Muc-Off Microfibre Polishing Cloth
Vysoce kvalitní utěrka z mikrovlákna

Cena: 290,- Kč

Do eshopu

Automax Tempo Silichrom
Leštěnka na chrom a kov

Cena: 145,- Kč

Do eshopu


Výbava

A co výbava? Nechtěli jste si na podzim koupit nové rukavice, nebo jste si vzpomněli na prasklinu na přilbě? I takové detaily mohou zkazit první jarní jízdu. No jo, už se nemůžeme dočkat! Tak tedy, připravte sebe i svoji motorku na blížící se výjezdy co možná nejlépe, ať ten první start stojí opravdu za to! 


 

Pomáháme zvyšovat zážitek, komfort a bezpečnost při jízdě na motocyklu, od roku 2000

Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem motocyklového oblečení, příslušenství, náhradních dílů a doplňků pro všechny typy motocyklů. Během 24 letého působení jsme se stali významným exportérem našich značek a výhradním importním distributorem více než 40 světových značek pro Českou republiku a Slovensko a oficiálním dealerem dalších 30 značek. Máme velkoobchodní distribuci v dealerské síti prodejen a servisů, vlastníme síť vlastních maloobchodních prodejen. Nabízíme profesionální a zodpovědný přístup ke všem našim zákazníkům, věrnostní program pro stávající zákazníky a profesionální e-shop se skladovým zbožím. 

U nás najdete VŠE PRO MOTORKÁŘE!

TOP značky v naší nabídce

Caberg
Shoei
AGV
Nexx
HJC
Bell
Shark
XRC
Dainese
Alpinestars
Macna
Trilobite
FOX
Acerbis
Five
Nazran
Forcefield
Rusty Pistons
Hyperpro
Bike-Lift
Acebikes
Kriega
Pack´n go
Sparks
100%
Accel
Falco
Exustar
Kellermann
Lethal Threat
ZanHeadger
Winker Lamps
Luma
Print
Emgo
Ison
Alpine
Thor
NGK
Champion
Yuasa
Goldfren
Brübeck
Carhartt
Nabajk
Interphone
Motul
Muc-Off
Hiflo Filtro
Bike it