Nutná výbava na motokros, bez které se neobejdete

Motokros je jeden z fyzicky nejnáročnějších outdoorových sportů na světě. Výstroj máte po celém těle a připadáte si jako v brnění, někdy jedete ve 30 stupňových vedrech a prachu, jindy zase v dešti a těžkém blátě. Často vidíte rozmazaně, jezdíte a skáčete na motorce, která váží přes 100 kg, povrch tratě se v každém kole mění, koleje se prohlubují, výmoly jsou stále větší a srdeční činnost je anaerobní... Motokros rozhodně není pro každého a nejedná se ani o levný koníček, nicméně mluvíme o nejadrenalinovějším a nejzábavnějším exterémním sportu, u kterého se bez správného vybavení neobejdete! Pokud podceníte bezpečnost, výrazně zvyšujete riziko vážného zranění...

Na rozdíl od silniční moto výbavy má to motokrosové více ochranných prvků, na které je nutné nezapomínat. Od spodního prádla, chráničů kolen, bederních chráničů, vysokých MX bot, chráničů hrudi, loktů, krku až po správné MX oblečení v podobě dresu, kalhot, rukavic a samozřejmě helmy. Nesmíme zapomenout ani na motokrosové brýle, bez kterých se na trati neobejdete. V tomto článku chceme demonstrovat důležitost, kterou má každý z těchto prvků a je v něm zohledněno pořadí, které byste měli dodržet než usednete na motorku. Má to svůj důvod...

Funkční prádlo

K základní výbavě na motokros patří i funkční spodní prádlo. V závislosti na venkovní teplotě bychom měli myslet na správný typ - termoprádlo do chladnějších a deštivých dnů, lehké funkční prádlo s optimální ventilací do letních. Díky specifickým funkčním vlastnostem, dokáže termoprádlo udržovat optimální teplotu těla nebo naopak tělo ochlazovat. Musí být pružné a pohodlné, nesmí nikde omezovat, škrtit a musí účinně odvádět pot. 

Brubeck LS13080 DRY
Termo triko DRY s dlouhým rukávem

Cena: 990,- Kč

Do eshopu

Brubeck Dry černá/grafitová
Univerzalní funkční triko

Cena: 890,- Kč

Do eshopu

Brubeck LE11860 DRY kalhoty
Elastické funkční kalhoty DRY

Cena: 830,- Kč

Do eshopu

 

Ponožky

Kvalitní ponožky do motokrosové boty by měly být vysoké, dobře odvádějící pot a zesílené na namáhaných místech pro maximální komfort nohy v botě. 

Fox Toxsyk Sock - Fluorescent Red
Vysoké funkční ponožky

Cena: 690,- Kč

Do eshopu

Acerbis MX Impact black/red
Funkční ponožky

Cena: 550,- Kč

Do eshopu

Fox Toxsyk Sock - Black
Vysoké funkční ponožky

Cena: 690,- Kč

Do eshopu

 

Chrániče kolen

Při motokrosu dostávají kolena pořádně zabrat, protože se neustále přizpůsobují pohybu odpružení a často jsou prvním místem kontaktu při pádu. I základní chrániče kolen poskytnou určitou úroveň ochrany. Většinou jsou konstruovány z vnějšího polypropylenového pláště a jejich vnitřní vložky by měly být tvořeny nějakou formou pěny pohlcující nárazy. Nejčastější úraz kolene, který může mít i trvalé následky, je způsoben natažením a přetížením vazů nebo šlach. Chcete-li se chránit před tímto typem zranění, vyměňte chrániče kolen za kolenní ortézu, která nabízí zcela novou úroveň ochrany kostí nad a pod kolenem a jeho podpůrných vazů a šlach.

 

Acerbis Impact Evo 3.0 black/red
Kvalitní chrániče kolen

Cena: 1.990,- Kč

Do eshopu

Acerbis Profile 2.0 black
Kvalitní chrániče kolen

Cena 890,- Kč

Do eshopu

Acerbis Gorilla Knee pad black/yellow
Špičkový chránič kolen a holeně

Cena: 4.590,- Kč

Do eshopu

 

Ledvinový pás

Další velice důležitou součástí výbavy na motokros jsou ledivnové pásy nebo-li bederní chrániče. Ačkoli mnozí věří, že bederní chránič je určen pouze pro ty, kteří již mají nějaké bolesti zad, není to pravda. Ledvinový pás na motorku dokáže zmírnit či úplně zamezit bolest v ledvinové a bederní oblasti, která je způsobena nadměrným namáháním při jízdě na motorce. Musí být ovšem správně nasazen, aby váš trup přiliš nesvíral. Optimálního nastavení docílite pomocí bočních popruhů, které upnete dle svých potřeb. Tím dosáhnete dokonalého přizpůsobení pásu vašemu tělu a zároveň umožníte širokou škálu pohybů.

Fox Titan Race Belt Black
Ochranný ledvinový pas

Cena: 990,- Kč

Do eshopu

Acerbis Motobrand black
Ochranný ledvinový pas

Cena: 1.550,- Kč

Do eshopu

Acerbis Profile 2.0 black
Ochranný ledvinový pas

Cena: 1.350,- Kč

Do eshopu

 

Kalhoty na motokros

Pokud máme na sobě spodní prádlo a výše zmíněné chrániče kolen a ledvin, přichází na řadu motokrosové kalhoty. MX kalhoty neplní jen estetickou stránku výbavy jezdce, ale měly by být vyrobeny z prvotřídních speciálních materiálů, které jsou odolné, pevné, oděru vzdorné i voděodolné. Jejich součastí je komfortní stahovací přezka v pase, pěnové protektory na bocích a strečové panely pro lepší pohyb při jízdě. Při nákupu motokrosových kalhot mějte na paměti typ kolenních chráničů, který budete používat, protože ty se dávají vždy pod kalhoty. 

Alpinestars Fluid Narin red/white
Motokrosové kalhoty

Původní cena: 2.650,- Kč
Nová cena: 1.890,- Kč

Do eshopu

Fox 180 Lux Pant black/white
Motokrosové kalhoty

Cena: 3.890,- Kč

Do eshopu

Thor Prime Status kalhoty black/camo
Motokrosové kalhoty

Cena: 4.290,- Kč

Do eshopu

 

Motokrosové boty

Motokrosové boty jsou společně s helmou nejdůležitější prioritou. Pokud jste si mysleli, že všechny MX boty jsou tak nějak stejné, tak vás musíme zklamat. Základní modely si mohou být podobné výškou a vzhledem, ale ve specifikacích a materiálech se jedná o úplně jiný svět. Mějte na paměti, že motokrosová bota se bude neustále potýkat s kameny, blátem, zubatými stupačkami, budou se dotýkat výfuku, okolních motorek po startu a ať už jste jakkoliv dobrý jezdec, tak počítejte samozřejmě i s nárazy a pády. 

Na botech na motokros se nevyplatí šetřit, neboť musí být zárukou maximální ochrany vaší nohy, stability, komfortu a dokonalého ovládání motorky. Ale záleží samozřejmě na vašem rozpočtu. Buďte realističtí a kupte si takové boty, které si můžete dovolit. Abyste získali nejlepší poměr ceny a kvality, zaměřte se na materiál, podrážku, zapínání či vyměnitelné náhradní díly. MX boty by měly být vyrobeny z prvotřídních syntetických materiálů a silné kůže. Záleží také na jejich vnitřní vrstvě, která musí tlumit nárazy a zároveň spolehlivě odvádět vlhkost. Při výběru se zaměřte na podrážku s protiskluzovou úpravou, aby vám noha při jízdě opravdu seděla na stupačkách. Důležité jsou také různé doplňky a vychytávky v podobě vnitřních botiček, pohyblivého kloubu na botě nebo lepší technologie v upínání boty pomocí přezek.

Alpinestars Tech 10 black/white
TOP motokrosové boty

Cena: 14.690,- Kč

Do eshopu

Fox Comp X Boot black
Kvalitní motokrosové boty

Cena: 5.990,- Kč

Do eshopu

Thor Radial boots white
Kvalitní motokrosové boty

Cena: 6.590,- Kč

Do eshopu

  

Chránič hrudi

Chránič hrudníku je jednou ze základních a nutných ochranných pomůcek, bez které se na trati neobejdete. Vysoké rychlosti, létající kameny, hlína, sypký terén nebo dokonce nějaký ten přelet přes řídítka. Chrániče hrudi byly vyvinuty právě pro provozování tohoto sportu a ve světě motokrosu a endura mají svoje místo jisté. Existuje obrovská škála těchto chráničů, od chrániče hrudníku s tvrdou skořápkou až po kompletní 3DF želví obleky, které pokryjí kromě hrudi také ramena, lokty a bedra. Pokud plánujete jezdit i s chráničem krku, věnujte zvláštní pozornost kompatibilitě těchto dvou prvků. Je důležité, aby se nikterak nepřekrývaly, protože oba chrániče se musí přizpůsobit tvaru vašeho těla a ne jiným chraničům. Většinou se chránič hrudi nosí pod dresem, ale záleži na preferencích každého z vás. Můžete ho nosit i vně...

Acerbis Gravity
Variabilní chránič hrudi

Cena: 2.890,- Kč

Do eshopu

Acerbis Specktrum body armour black/yellow level 2
Vysoce kvalitní chránič hrudi, ramen, loktů

Cena: 4.490,- Kč

Do eshopu

Acerbis DNA body armour black/yellow level 2
Kvalitní chránič hrudi

Cena: 3.490,- Kč

Do eshopu

 

Motokrosový dres

Motokrosový dres plní především estetickou stránku věci, nicméně by měly být vyrobené a šité z kvalitních materiálů, které vynikají prodyšností a lehkostí. Měly by mít vylepšenou funkci odvodu vlhkosti a volný střih, který vás nebude omezovat v pohybu. K motokrosu barvy patří, takže se nebojte křiklavých barev a buďte na trati vidět. 

Alpinestars Techstar Factory red/white/yellow
Motokrosový dres

Původní cena: 1.490,- Kč
Nová cena: 990,- Kč

Do eshopu

Thor Pulse Combat midnight/white
Motokrosový dres

Cena: 990,- Kč

Do eshopu

Fox 180 Leed Jersey Fluo Orange
Motokrosový dres

Cena: 1.190,- Kč

Do eshopu

 

Chránič krku

Ochrana, jejíž účinnost rozdělujie MX jezdce na dva tábory.  S nebo bez? Lékařské statistiky mluví jasně, desetiletá nezávislá případová studie Action Sports EMS uvádí, že krční chrániče jsou opravdu účinné a patří mezi prvek, který výrazně snižuje riziko vážného zranění. Na rozdíl od helmy není krční chránič povinnou součástí jezdecké výbavy. Konstrukce a význam tohoto chrániče je však takový, že zabraňuje nebo snižuje zranění krku, klíční kosti a oblasti krční páteře. Pokud chcete tyto oblasti při jízdě chránit, vyberte si a noste ty nejlepší, které si můžete dovolit. Jeho účelem je zabránit nadměrnému ohýbání nebo nepřirozené extenzi krku v případě pádu. Musí být pro vás pohodlný! Při nárazu se energie rovnoměrně přerozdělí, aby se nesoustředila na křehká místa, jako je klíční kost. Chránič se nasazuje přes motokrosový dres ještě před tím, než si vezmete na hlavu helmu. Většina těchto chráničů má určitou nastavitelnost, která se však liší podle značky a ceny.

Acerbis X-Roll black/red one size
Chránič krku

Cena: 1.290,- Kč

Do eshopu

Acerbis X-Round Collar black/red
Chránič krku

Cena: 1.290,- Kč

Do eshopu

 

 

Helma na motokros

Motokrosová helma je bezesporu tím nejzákladnějším ochranným prvkem, který při motokrosu potřebujete! Bez ohledu na to, jakými dovednostmi ovládáte motorku, v Bikers Crown se držíme zlatého pravidla – žádná helma, žádná jízda. Váš mozek je to nejcennější, co máte a zároveň také nezranitelnější. Jízda na motokrosové motorce jakoukoli rychlostí s sebou vždy nese nějaký rizikový faktor, takže před každou jízdou mějte nasazenu helmu, která splňuje všechny požadované bezpečnostní standardy a hlavně vám perfektně sedí na hlavě. Nesmí vás nikde tlačit a nesmí být příliš volná. 

Technologie přileb se vyvíjí velice rychle a každým rokem jsme svědky toho, jak jsou na trh uváděny nové přilby nabízející nové bezpečnostní prvky a technologie. Důvod je jediný, snížit potenciální zranění hlavy v případě pádu. Odlamovací štítky, kompozitní konstrukční materiály a rozšířená podšívka z EPS, to vše jsou vlastnosti, které nedávno zasáhly trh s MX přilbami a posunuly bezpečnost hlavy zase o kus dál. 

Fox V2 Vizen Helmet Ece Black
Motokrosová helma

Cena: 7.490,- Kč

Do eshopu

Alpinestars S-M5 Rayon red/white matt
Motokrosová helma

Cena: 5.990,- Kč

Do eshopu

Acerbis X-Track black/fluo
Motokrosová helma

Původní cena: 5.390,- Kč
Nová cena: 4.690,- Kč

Do eshopu

 

Rukavice na motokros

Jakmile máte nasazenou a správně zapnutou helmu, můžete obléknout rukavice. Na trhu je nepřeberné množství MX rukavic nejrůznějších značek. Některé jsou prodyšnější, jiné teplejší, v závislosti na ročním období či podmínkách, ve kterých budete jezdit. Rukavice vás nesmí tlačit a nesmí být přiliš velké. Ztratili byste cit v prstech a taky by se vám dělaly půchýře na dlaních. 

Alpinestars Techstar yellow fluo/black
Motokrosové rukavice

Původní cena: 1.150,- Kč
Nová cena: 990,- Kč

Do eshopu

Thor Agile Hero rukavice black/white
Motokrosové rukavice

Cena: 690,- Kč

Do eshopu

Fox Dirtpaw fluo orange
Motokrosové rukavice

Cena: 990,- Kč

Do eshopu

 

Motokrosové brýle

Brýle jsou vždy to poslední, co nasazujeme než vyrazíme na trať. Nejprve brýle přitiskneme na oči a poté přetáhneme pásek přes štítek na zadní část helmy. Ten musí být správně umístěn kolem skořepiny, aby se při jízdě nemohl posunout směrem k zátylku. Vnitřní molitanový okraj musí po celém obvodu dosedat na obličej, jinak se pod brýle dostane prach nebo vám pot z čela bude stékat po obličeji. Důležitá je i speciální semišová tenká páska na molitanu po obvodu brýlí, která zabraňuje mlžení skel uvnitř. Vybírejte takové MX brýle, které mají po stranách malé výstupky pro nasazení strhávací slídy, která se hodí zejména při jízdě za mokra či bahně. 

Fox Main X Stray Goggle-1Sz black
Motokrosové brýle

Cena: 1.240,- Kč

Do eshopu

100% Accuri 2 yellow fluo
Motokrosové brýle

Cena: 1.690,- Kč

Do eshopu

100% Strata 2 Everest white
Motokrosové brýle

Cena: 890,- Kč

Do eshopu

 

 

Zbývá už jen pořádně "odškrábnout" a maximální soustředění, aby všechny uvedené ochranné prvky nemusely zasahovat víc, než je nutné!

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na online zákaznické podpoře, kterou můžete využívat každý všední den od 8.00 do 16.00 na telefonním čísle 800 313 333, online chatu nebo pište kdykoliv na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pomáháme zvyšovat zážitek, komfort a bezpečnost při jízdě na motocyklu, od roku 2000

Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem motocyklového oblečení, příslušenství, náhradních dílů a doplňků pro všechny typy motocyklů. Během 24 letého působení jsme se stali významným exportérem našich značek a výhradním importním distributorem více než 40 světových značek pro Českou republiku a Slovensko a oficiálním dealerem dalších 30 značek. Máme velkoobchodní distribuci v dealerské síti prodejen a servisů, vlastníme síť vlastních maloobchodních prodejen. Nabízíme profesionální a zodpovědný přístup ke všem našim zákazníkům, věrnostní program pro stávající zákazníky a profesionální e-shop se skladovým zbožím. 

U nás najdete VŠE PRO MOTORKÁŘE!

TOP značky v naší nabídce

Caberg
Shoei
AGV
Nexx
HJC
Bell
Shark
XRC
Dainese
Alpinestars
Macna
Trilobite
FOX
Acerbis
Five
Nazran
Forcefield
Rusty Pistons
Hyperpro
Bike-Lift
Acebikes
Kriega
Pack´n go
Sparks
100%
Accel
Falco
Exustar
Kellermann
Lethal Threat
ZanHeadger
Winker Lamps
Luma
Print
Emgo
Ison
Alpine
Thor
NGK
Champion
Yuasa
Goldfren
Brübeck
Carhartt
Nabajk
Interphone
Motul
Muc-Off
Hiflo Filtro
Bike it