Jak správně pečovat o řetěz?

Jen málokterá součástka motocyklu má takový význam, jako řetěz, který zajišťuje přenos hnací síly od motoru ke kolu. Díky použití různých rozet a koleček, lze ještě výkon různě přizpůsobit vlastnostem motoru. Konstrukce řetězu ani jeho funkce není nijak zvlášť složitá, proto může kvalitní péči o řetěz zajistit uživatel motorky svépomocí ve vlastní garáži. V následujícím článku se proto na řetězy a jejich funkci a údržbu podíváme trochu blíž. 

Moderní válečkový řetěz se skládá z různého počtu navzájem pospojovaných jednotlivých článků – vnější a vnitřní. Vnitřní článek řetězu tvoří dvě destičky spojené dvěma dutými pouzdry, které jsou kryty kovovým válečkem. Právě váleček tvoří hlavní styčnou plochu řetězu a ozubených kol, když zapadá do mezery mezi „zuby“ řetězových kol. Vnější článek je tvořen dvěma většími destičkami, do kterých jsou zalisovány dva čepy, které procházejí skrz dutá pouzdra vnitřního článku a oba články tak propojují. 

Mezi těmito jednotlivými díly je zapotřebí co nejmenší možná vůle a co nejlehčí pohyb. Proto se vyrábí netěsněné řetězy, které tyto kritéria nejlépe splňují, ale zase vyžadují vyšší údržbu a mají menší životnost. Jejich využití se našlo hlavně na závodech.

Pro běžné silniční použití se vyrábí těsněné články pomocí gumového O kroužku. O kroužky se vyrábí s různými průřezy - O, Z, ZW, X. Tyto kroužky utěsní válečky mezi dvěma články, kde je mazivo a tím zvyšují jeho životnost. Kvůli těmto důvodům je zapotřebí řetěz správně čistit a mazat. Každý má různý postup a používá různé přípravky, bohužel ne vždy ty správné a řetězu spíše škodí. Řetěz čistíme vyloženě přípravkem k tomu určeným, který nerozežírá gumové O kroužky a zároveň je čistí.

Jaký je postup při údržbě řetězu?

Zvedneme zadní kolo, pod motorku dáme karton, na který nám bude čistidlo odkapávat a sprejem nanášíme vhodný přípravek na spodní část řetězu z vnitřní strany. Po nanesení očistíme řetěz kartáčem na řetěz. Pozor, nepoužívejte drátěný kartáč, se kterým byste poškodili O kroužky. Po očistění hrubých nečistot kartáčem, znovu na řetěz nastříkáme prostředek vhodný k čištění řetězu a osušíme čistým hadrem.

Ipone Pack Road chain care
Sada na údržbu řetězu silničních motorek

Cena: 980,- Kč

Do eshopu

Ipone Pack Off-Road chain care
Sada na údržbu řetězu offroadových motorek

Cena: 980,- Kč

Do eshopu

Po zaschnutí řetěz namažeme. Spekuluje se znovu o různém druhu mazání, my ale opět doporučujeme pouze speciální přípravky k tomu určených! Když namažete řetěz vazelinou nebo olejem z ropného původu, tak vám po namazání O kroužky "nabobtnají" a zamezí pohybu jednotlivých článků. Nebo je takovéto mazivo málo přilnavé, což rovněž není dobře. Mažeme na spodní straně řetězu ze vnitřku, okapávající mazivo zachytáváme do hadru, zbytečně moc nepřemazáváme a necháme alespoň 15 minut zaschnout. Mazivo se při jízdě odstředivou silou roztáhne po celých článcích a O kroužkách řetězu, nejvhodnější intervaly na čištění a mazání jsou zhruba od 500 až 1000 km.

Muc-Off Chain Cleaner 400 ml
Univerzální čistič na řetěz

Cena: 290,- Kč

Do eshopu

Ipone Careline Chain cleaner 750 ml
Extra silný čistič řetězu

Cena: 530,- Kč

Do eshopu

Accel MP-403 black
Kartáč na čištění řetězu

Cena: 200,- Kč

Do eshopu

Ipone Careline White Chain 250 ml
Řetězové mazivo bílé barvy

Cena: 250,- Kč

Do eshopu

Motul C4 Chain Lube road
Mazivo řetězu

Cena: 305,- Kč

Do eshopu

Ipone Careline X-Trem Chain Off-Road 750ml
Mazivo řetězu

Cena: 450,- Kč

Do eshopu

Řetěz se bohužel tak či tak opotřebovává. Jednotlivé články se roztahují, zuby na kolečkách se obrušují, a proto se musí řetěz rovněž dopínat. Jeho dopínání kontrolujeme při každém čištění a mazání. Řetěz dopínáme při zvednutém kole, kdy s ním pootáčíme a kontrolujeme správné napnutí. Správné dopnutí by mělo být u silničních motorek v průměru 3 cm (1,5 cm nahoru a 1,5 cm dolů). U cestovních motocyklů a enduro jsou to 4 cm a více. U těchto typů motocyklů je důležité zkontrolovat dopnutí také v zatíženém stavu, kdy se podle typu kyvné vidlice může ještě řetěz dopínat. Nejvíce povolený řetěz je zapotřebí u "krosek". Správný popis dopnutí řetězu je popsán v každé uživatelské příručce. Ve většině případů se povolí osa kola a řetěz se dopne napínacím mechanizmem na konci kyvné vidlice z obou stran, jinak se řetěz dopíná u letmo uložených kol.


Bike it SNAP JACK V2 PORTABLE JACK

Cena: 2.290,- Kč

Do eshopu

 

A jak poznáme, že je řetěz po smrti? Jednoduchým pohledem. Vytahaný má nepravidelný průvěs a boční vůli v článcích, za jízdy může škubat, šustit a vrzat, na jeho článcích a válečcích se objevují viditelně zbroušené (oblýskané) plošky, zpuchřelé kroužky propouštějí olej, v krajním případě mohou být i poškozené a popraskané válečky nebo dokonce destičky článků. S řetězem se navíc opotřebovávají i řetězová kolečka, která ke konci své životnosti mají mělké a řetězem nepravidelně vytvarované ozubení. Kolečka a řetěz mají na sebe navzájem zásadní vliv, proto se doporučuje vždy měnit najednou celou řetězovou sadu.

Před návštěvou našich prodejen si zjistěte skladovou dostupnost na eshopu nebo na online zákaznické podpoře, kterou můžete kontaktovat každý všední den od 8.00 do 16.00 na telefonním čísle +420 800 313 333, online chatu na eshopu nebo pište kdykoliv na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Pomáháme zvyšovat zážitek, komfort a bezpečnost při jízdě na motocyklu, od roku 2000

Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem motocyklového oblečení, příslušenství, náhradních dílů a doplňků pro všechny typy motocyklů. Během 24 letého působení jsme se stali významným exportérem našich značek a výhradním importním distributorem více než 40 světových značek pro Českou republiku a Slovensko a oficiálním dealerem dalších 30 značek. Máme velkoobchodní distribuci v dealerské síti prodejen a servisů, vlastníme síť vlastních maloobchodních prodejen. Nabízíme profesionální a zodpovědný přístup ke všem našim zákazníkům, věrnostní program pro stávající zákazníky a profesionální e-shop se skladovým zbožím. 

U nás najdete VŠE PRO MOTORKÁŘE!

TOP značky v naší nabídce

Caberg
Shoei
AGV
Nexx
HJC
Bell
Shark
XRC
Dainese
Alpinestars
Macna
Trilobite
FOX
Acerbis
Five
Nazran
Forcefield
Rusty Pistons
Hyperpro
Bike-Lift
Acebikes
Kriega
Pack´n go
Sparks
100%
Accel
Falco
Exustar
Kellermann
Lethal Threat
ZanHeadger
Winker Lamps
Luma
Print
Emgo
Ison
Alpine
Thor
NGK
Champion
Yuasa
Goldfren
Brübeck
Carhartt
Nabajk
Interphone
Motul
Muc-Off
Hiflo Filtro
Bike it