Aby motor běžel jako po másle!

Motorový olej je jedním životně důležitým prvkem pro motor, bez něj se neobejde jako lidské tělo bez krve, proto je zapotřebí se motorovému oleji řádně věnovat a dodržovat intervaly pro výměnu, které má každý výrobce motocyklů předepsaný.  

Dnešním trendem u nových motocyklů je používat syntetické oleje s delším intervalem výměny, který může být až 12 000 km. Při výměně oleje po takovémto intervalu ovšem olej získává černou barvu. Jak tedy může vypadat motor uvnitř? Možná se jednou přesvědčíte na vlastní oči. Doporučený interval pro výměnu se uvádí 6 000 km (u čtyřdobých skútrů 1 000 - 4 000 km) a spolu s olejem by se měl zároveň vyměnit i olejový filtr, který zachytává veškeré nečistoty. Bez výměny olejového filtru bude nový olej velmi rychle ztrácet svoji kvalitu a životnost. Po ujetí 1 000 km bude olej znehodnocený stejně jako po 6 000 km.

Do motocyklů používáme výhradně oleje pro tento účel určené, protože většina motocyklů má stejnou olejovou náplň jak pro motor, převodovku, tak pro spojku a bez různých aditiv by mohlo dojít k prokluzování spojky nebo nedostatečnému mazání. Oleje nejenom že mažou motor, ale i chladí, konzervují a čistí. U starších motocyklů se používá minerální olej, ale od roku 1988, kdy se začali vyvíjet rychlejší závodní Superbiky, se stal polosyntetický a syntetický olej nezbytnou součástí.

Bikers Crown je vyhrádním dovozcem 100 % motocyklových olejů značky Ipone, které jsou vyvíjeny právě od roku 1985 výhradně pro motocyklové motory. Takovou historii má jen pár dalších značek olejů. V nabídce Ipone najdete oleje minerální, polosyntetické a plně syntetické, jak pro silniční, tak i terénní motocykly. Jejich kvalita splňuje americké normy API a japonské normy JASO a jsou tak kvalitní, že jsou používány v některých závodních strojích MotoGP, kategorie Moto2. Ipone je dokonce partnerem v kategorii MotoGP RookiesCup. Oleje Ipone jsou vyráběny ve speciálním složení i pro motokrosové závody, důkazem toho je partnerství společnosti Ipone v prvotřídní soutěži MXGP.

 

Důležitým faktorem při výběru oleje je jeho viskozita, kterou ovlivňují 3 veličiny:

a) Vliv teploty na výběr viskozity

Výběr vhodné viskozity oleje závisí na jeho provozní teplotě. Čím je provozní teplota vyšší, tím vyšší musí být viskozita použitého oleje (jinak by došlo k neúměrnému ztenčení mazacího filmu a zhoršení mazání).

b) Vliv zatížení na výběr viskozity

Vhodná viskozita oleje závistí na zatížení oleje. Čím je zatížení vyšší, tím je vyžadována vyšší viskozita oleje (vyšší viskózní třída ).

c) Vliv rychlosti na výběr viskozity

Se vzrůstající rychlostí vzájemného pohybu mazaných ploch se olej dostává obtížněji do mazacího prostoru a je z něj rychleji vytlačován. Čím je vzájemná rychlost pohybujících se ploch vyšší, tím musí být viskozita použitého oleje nižší. Proto například vysokootáčkové motory a převodovky vyžadují oleje s nižší viskozitou než nízko otáčkové.

 graf

Doporučené viskózní třídy SAE (Society of Automotive Engineers, USA) motorových olejů podle vnějších teplot (°C)

W-Winter-pro zimní použití.

 

Dalším důležitým značením u motorových olejů je jejich výkonnostní třída dle evropské normy ACEA (Association des Constructeurs Européens d Automobiles). Například A1, B1. Pro zámořské API (American Petroleum Institut) jsou typické normy SM, SL, SJ.

Výrobci motocyklů požadují, aby olej použitý pro mazání motoru nebo převodů vyhovoval určité výkonnostní třídě definované v mezinárodních normě ACEA / API nebo výkonnostní třídě, kterou si výrobce sám definuje. U motocyklových olejů je důležitá norma JASO. Jedná se o japonskou normu, která stanoví, v jaké míře jsou v oleji přítomné přísady zlepšující tření - modifikátory tření. Ty zabraňují prokluzování spojky (nejpoužívanější MA-MA2, zřídka kdy MB).

Vysvětlení údajů na obalu:
ipone popis new

 

Ipone Full Power katana 10W60 1 l
100% syntetický olej pro čtyřtaktní motory

Cena: 450,- Kč
Do eshopu

Ipone Katana Scoot 4T 5W40 1 l
Olej pro skútry se čtyřtaktním motorem

Cena: 350,- Kč
Do eshopu

Ipone 10.4 4T 10W40 1 l
Polosyntetický olej pro čtyřtaktní motory

Cena: 250,- Kč
Do eshopu

Ipone R4000RS 10W40 1 l
Polosyntetický olej pro vysokovýkonné 4T motory

Cena: 310,- Kč
Do eshopu

Ipone Full Power Katana 4T 10W50 1 l
Nejlepší z řady 100% synterických čtyřtaktních olejů

Cena: 390,- Kč
Do eshopu

Ipone 15.5 15W50 1 l
Polosyntetický olej pro čtyřtaktní motory

Cena: 250,- Kč
Do eshopu

Ipone Katana off road 10W50 1 l
100% syntetický olej pro 4T crossové motory

Cena: 390,- Kč
Do eshopu

Ipone Full Power Katana 4T 10W30 1 l
100% syntetický olej pro 4T motory

Cena: 420,- Kč
Do eshopu

Ipone ATV 4000 10W40 1 l
Polosyntetický olej pro 4T na ATV

Cena: 290,- Kč
Do eshopu

Ipone Scoot Run 2 2T 1 l
100% syntetický olej pro dvoutaktní skútry

Cena: 390,- Kč
Do eshopu

Ipone Samourai Racing 2T 1 l
100% syntetický olej pro 2T cross (vůně jahod)

Cena: 450,- Kč
Do eshopu

Ipone Stroke 2 racing 2T 1 l
100% syntetický olej pro 2T motory

Cena: 610,- Kč
Do eshopu

 

Kompletní nabídka motoolejů

 

Pomáháme zvyšovat zážitek, komfort a bezpečnost při jízdě na motocyklu, od roku 2000

Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem motocyklového oblečení, příslušenství, náhradních dílů a doplňků pro všechny typy motocyklů. Během 24 letého působení jsme se stali významným exportérem našich značek a výhradním importním distributorem více než 40 světových značek pro Českou republiku a Slovensko a oficiálním dealerem dalších 30 značek. Máme velkoobchodní distribuci v dealerské síti prodejen a servisů, vlastníme síť vlastních maloobchodních prodejen. Nabízíme profesionální a zodpovědný přístup ke všem našim zákazníkům, věrnostní program pro stávající zákazníky a profesionální e-shop se skladovým zbožím. 

U nás najdete VŠE PRO MOTORKÁŘE!

TOP značky v naší nabídce

Caberg
Shoei
AGV
Nexx
HJC
Bell
Shark
XRC
Dainese
Alpinestars
Macna
Trilobite
FOX
Acerbis
Five
Nazran
Forcefield
Rusty Pistons
Hyperpro
Bike-Lift
Acebikes
Kriega
Pack´n go
Sparks
100%
Accel
Falco
Exustar
Kellermann
Lethal Threat
ZanHeadger
Winker Lamps
Luma
Print
Emgo
Ison
Alpine
Thor
NGK
Champion
Yuasa
Goldfren
Brübeck
Carhartt
Nabajk
Interphone
Motul
Muc-Off
Hiflo Filtro
Bike it