csende

Hlavní rozdíly a výhody progresivních pružin proti lineárním

Pouze při dobrém odpružení je motocykl stabilní a může být vhodně ovládán. Pro dobré vedení je podmínkou, aby kola neustále sledovala vozovku a aby nebyla oddělována od styčné plochy. Jedním z hlavních faktorů jak docílit toho, aby odpružení podvozku zlepšilo stabilitu stroje, zlepšilo pohodlí jezdce a zmenšilo namáhání části motocyklu (rám, podvozková část) jsou pružiny. Ty se na motocykl montují z prostého důvodu, vyrovnat kmity od nerovností, které působí na motocykl a přenést je ztlumené na odpruženou část motocyklu a jezdce. Pružiny nám dopřávají určitý komfort při styku kola s vozovkou, jak při jízdě na nerovném povrchu, tak při projíždění zatáčky či brždění, kdy potřebujeme nejlepší přilnavost. Většina výrobců dodává nové motocykly s lineárními pružinami, protože jsou dělané na univerzální použití, na zatížení předepsané výrobcem a hlavně jejich výroba je jednoduší a méně nákladná.

Lineární vinuté pružiny mají tu vlastnost, že se vzrůstajícím zatížením vzrůstá i odpor pružiny proti stlačení a to lineárně. Progresivní vinuté pružiny s rostoucím zatížením nejprve mění svůj odpor proti stlačení pomalu a následně strměji, tedy parabolicky. Tyto dvě provedení pružin od sebe rozeznáme pouhým pohledem, jelikož lineární pružina má po celé své délce stejnou rozteč jednotlivých závitů a progresivní pružina má na celé své délce proměnnou rozteč závitů, které se zhušťují na jejím konci, začátku či středu.

Jednou z vlastností lineární pružiny je její tuhost. Tuhost se u lineární pružiny rovnoměrně zvyšuje při stlačení, jinak řečeno zatížení a v praxi to znamená, že čím více motorku naložíte, tím větší rány do podvozku od nerovností obdržíte. Proto se také holandský specialista na tlumiče řízení a nastavení podvozku motocyklů Hyperpro zabývá vývojem a výrobou progresivních pružin, které mají progresivní nerovnoměrnou změnu tuhosti. V závislosti na zatížení se tuhost nezvyšuje po rovné přijímce, jako je tomu u lineární pružiny, ale má různý průběh podle typu pružiny.

Hlavní výhody progresivních pružin je jejich komfort! Při polovičním stlačení má pružina menší tuhost než lineární a tím je více "milejší" k vozovce. Také při průjezdu zatáčkou oceníme rozdíl progresivní pružiny oproti lineární. Díky lepšímu odpružení se nám zvýší přilnavost pneumatik k vozovce a při brždění okamžitě poznáte pokles brzdné dráhy. Všechny tyto vlastnosti vedou k vyšší bezpečnosti na motocyklu a dobrému pocitu jezdce. Hyperpro dokonce udává, že progresivní odpružení motocyklu výrazně zvyšuje životnost pneumatik a to přispívá k dalším rozhodujícímu faktoru proč volit právě progresivní. Zajímavostí je, že závodní motocykly jsou ve většině případů odpruženy lineárním typem pružin, nikoliv progresivním, jak je tomu čím dál častěji u cestovních strojů. Hyperpro vyrábí progresivní pružiny s certifikací KBA/TUV/GTU a jejich výměna za originální pružiny není nikterák náročná. V jejich nabídce naleznete i kompletní zadní tlumiče se vším možným nastavením nebo tlumiče řízení. 

Většina výrobků Hyperpro je na objednávku. Neváhejte nás kontaktovat na zákaznické lince 493 030 830 nebo emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Stačí sdělit požadavek, o které výrobky Hyperpro máte zájem, na jaký typ motocyklu a my vám co nejdříve sdělíme cenu a termín dodání. 

Bikers Crown je výhradním dovozcem tlumičů a pružin Hyperpro do České republiky. Pravidelně se zúčastňujeme speciálních školení, abychom vám byli schopni pomoci s výběrem a zodpovědět všechny vaše dotazy. Na těchto speciálních školeních jsou vždy prezentovány a předváděny přednosti tlumičů Hyperpro vyslaným specialistou z Holandska. Zkušený technik Milan Holý, který již dříve absolvoval náročná školení přímo v Hyperpru, se letos stal oficiálním servisním technikem produktů Hyperpro pro Českou republiku.

Společnost Hyperpro byla založena v roce 1992 a mezi její hlavní sortiment patří tlumiče, tlumiče řízení, přední a zadní pružiny a kity pro snížení nebo zvýšení motorky. Je to čistě holandská společnost dodávající své výrobky po celém světě. Své výrobky vymýšlejí a montují sami. Žádná součástka nepochází z jiné země. Každým rokem firma rozšiřuje svou nabídku o nové výrobky pro nejnovější motocykly.

Hyperpro v roce 1992 založil Hans Rinner s cílem zlepšit pružící schopnosti motorek. Rozhodl se nahradit standardní pružiny na Kawasaki Z1000 progresivními. V té době měla motorka problém – kvůli vysokému výkonu byla její konstrukce náchylná k praskání. Progresivní pružiny Hyperpro tento problém kompletně vyřešily. Novináři byli změnou nadšeni a publikovali o ní článek v několika motocyklových magazínech.. a tím to vše začalo. Po několika měsících se informace o výrobcích Hyperpro dostala do Japonska a díky vysoké poptávce se prvním importérem Hyperpro produktů stala japonská firma Active. 


Jsme připraveni poskytnout všem našim zákazníkům zajímavé informace o tlumičích HYPERPRO. Navštivte nás na našich prodejnách nebo volejte zákaznickou linku 493 030 830.

 

Více informací o produktech Hyperpro včetně servisních manuálů najdete na: 
www.hyperpro.com

 

Pomáháme zvyšovat zážitek, komfort a bezpečnost při jízdě na motocyklu, od roku 2000

Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem motocyklového oblečení, příslušenství, náhradních dílů a doplňků pro všechny typy motocyklů. Během 19 letého působení jsme se stali významným exportérem našich značek a výhradním importním distributorem více než 40 světových značek pro Českou republiku a Slovensko a oficiálním dealerem dalších 30 značek. Máme velkoobchodní distribuci v dealerské síti prodejen a servisů, vlastníme síť vlastních maloobchodních prodejen. Nabízíme profesionální a zodpovědný přístup ke všem našim zákazníkům, věrnostní program pro stávající zákazníky a profesionální e-shop se skladovým zbožím. 

U nás najdete VŠE PRO MOTORKÁŘE!

TOP značky v naší nabídce

Caberg
Premier
Shoei
Simpson
XRC
Nexx
Nitro
Spyke
Alpinestars
Macna
Trilobite
FOX
Acerbis
Five
Nazran
Forcefield
Ipone
Rusty Pistons
MX Agresive
Remus
Hyperpro
Bike-Lift
BC Battery Controller
Kriega
Shad
Pack´n go
Sparks
Answer
EVS
Protaper
Polisport
Accel
Falco
Exustar
Milwaukee
Koso
Kellermann
Ögon
Louis
Lethal Threat
ZanHeadger
Winker Lamps
Luma
Print
Emgo
Zeibe moto
Easybat
Ison
Alpine
Hot Topic
Thor
NGK
Champion
Nitro
Yuasa
Goldfren
Venhill
Xena
Moira
Brübeck
Healtech
Interphone
Steel
Motul
Muc-Off
Slime
Hiflo Filtro
Bike it
Lamax