Logo
Vytisknout tuto stránku

Historie Bikers Crown

Psal se rok 1995, kdy Martin Solar jako patnáctiletý student jezdil denně na motocyklu Jawa do školy. Ročně tak najezdil přes 25 tisíc kilometrů... za slunce, v dešti, v zimě i na sněhu. Motocykly a vše kolem nich mu učarovaly. Už tehdy byla jízda jeho vášní. Rebelský, klubový životní styl motorkáře poznamenal i jeho studium, které nebylo úplně na jedničku. Nejednou se totiž stalo, že okolo školy jen projel, a jel se dál projíždět a užívat si jízdy za řídítky. Studoval tak o něco déle než jeho spolužáci. Každou možnou chvilku navštěvoval motoshop v Přelouči. Jarda Kraus, majitel shopu a uznávaný stavitel motorek, se brzy stal dobrým známým. Už tenkrát vznikaly první myšlenky, že tohle je přesně to, co by chtěl v životě dělat, čím by se chtěl živit. Alespoň pracovat tam jako uklízeč, leštič podlahy, prostě cokoliv... hlavně být mezi motocykly.

První reálnější myšlenky o motoshopu v Chlumci nad Cidlinou přišly o tři roky později, tedy v roce 1998. U jejího zrodu byl tehdy osmnáctiletý Martin Solar se svým dlouholetým kamarádem Alešem Klozem. Martin v té době žil motorkami a několik jich vystřídal. Psal články a fotil do jednoho z prvních českých časopisů svého druhu Bikes Info, jezdil po reportážích a užíval si, že ho jako novináře pouštěli na motocyklové akce zadarmo. Novinářský průkaz mu otevřel řadu dveří a zprostředkoval množství potřebných kontaktů v branži. Myšlenka na vlastní malou garáž tak začala nabývat reálných rozměrů.

Následovaly dlouhé přípravy, analýzy trhu, sbírání kontaktů a shánění financí. Začátky byly náročné a neobešlo se to bez velkých osobních obětí... Martin i Aleš se museli vzdát svých lásek. Prodat své motocykly, aby bylo něco do začátku. Přípravy na spuštění projektu trvaly přes rok.

Název Bikers Crown vznikl díky poloze zamýšlené prodejny v Chlumci nad Cidlinou, nacházela se totiž naproti zámku Karlova Koruna. V úvahu proto přicházely názvy jako „Bikers Hill“, „Bikers Heaven“ ale nakonec zvítězila na počest zámku Chlumce nad Cidlinou, který se nazývá v anglickém jazyce Charles Crown, verze „Bikers Crown“, tedy něco jako „Motorkářská Koruna“. I vlastní architektonický návrh budovy prodejny s charakteristickými věžičkami se inspiroval ve třech dominantních věžích zámku. 

    

Stavět se začalo v prosinci 1999. Na stavbě tehdy kluci pracovali neúnavně, neustále a veškeré peníze investovali do obchodu. V rekordním čase 122 dní byly dokončeny poslední stavební úpravy. 

 

12. května roku 2000 bylo oficiálně první den otevřeno. Nabídka 32 helem, pár bund, rukavic a kalhot „ihned” skladem je na dnešní dobu zanedbatelná a směšná, ale tenkrát to bylo fakt něco...

V lednu 2001 se začalo po roční zkušenosti s velkoobchodní distribucí. „Distribuční vůz” Škoda FAVORIT a vlek nebyl moc profesionální a důstojný, ale peníze na nové auto nebyly. V tento moment se přidává do dvoučlenného týmu David Solar a rozjíždí velkoobchodní prodej.

    

Až po čase byla možnost udělat první „Nazran promotion” fotky s novou dodávkou po dohodě s pražským letištěm a společností Lufhansa.

 

První katalog Bikers Crown vlastně nebyl katalog, ale dvoustránkový leták. Byl hodně ortodoxně zaměřen na chopper a custom style.

V roce 2002 poprvé v historii vystavovala společnost Bikers Crown na výstavě MOTOCYKL. Největší zájem byl o oblečení NAZRAN. Bylo zde prezentováno ale i campingové vybavení COLEMAN a dovážené doplňky od německé firmy LOUIS.

     

První „pořádný katalog” o 186 barevných stranách za cenu 69 Kč byl vydán v roce 2003. Značka NAZRAN po dvou letech prodeje nabrala vysoké obrátky a dosáhla více než překvapujících čísel co se týče prodeje... Důkaz v podobě 6300 oblečených motorkářů a pouhých 42 reklamací (což činí 0,7%) za dva roky prodeje byl pro nás jasným impulsem nabídnout tuto značku i v hlavním městě. Vznikla proto značková prodejna NAZRAN v Praze, otevřeno bylo oficiálně 16. února 2003.

            

V roce 2004 se zvětšila prodejní plocha v Chlumci nad Cidlinou na 500 m2, což umožnilo rozšíření nabídky značky Nazran a bazarového stání pro 100 motocyklů.

    

1. prosince 2005 byl v Karlovarské otevřen na 1000 m2 prodejní plochy jeden z největších shopů v ČR pro motocyklové příslušenství, doplňky a náhradní díly. Zákazníci z celých Čech nečekali tak velkou nabídku kvalitního zboží za nepražské ceny. Vzorková prodejna Nazran z Koněvovy ulice tak byla nahrazena plnohodnotným shopem, na který byli zvyklí motorkáři z Chlumce nad Cidlinou.

    

Rok poté znamenal největší expanzi plánované prodejní sítě obchodů. Bikers Crown otevřel v roce 2007 hned tři další pobočky: 1. března MOST, 1. května PÍSEK, 1. června LIBEREC.

      

Světová premiéra vlastní značky BIKER byla nastartována na výstavě Intermot v Německu a po ní i na italské výstavě EICMA.

V roce 2008 oficiálně otevřel novou prodejnu v Brně francouzský jezdec MotoGP Randy de Puniet. V témže roce vznikla i další prodejna v Jihlavě. 

      

První pobočka z prodejní sítě BIKERS CROWN v Chlumci nad Cidlinou prošla v roce 2009 rozsáhlou rekonstrukcí, díky níž se mateřská prodejna zvětšila o jedno patro a nyní má necelých 800 m2 prodejní plochy. Ve spodním patře byl nově vybudován servis. Přízemní prostory nabízejí příslušenství a oblečení pro motorkáře, náhradní díly, bazar motocyklů, dětský koutek a odpočinkovou zónu. 

Své výročí slavila společnost Bikers Crown v roce 2010. V rámci oslav desátých narozenin byla pro zákazníky připravena řada akcí, které probíhaly prakticky celou sezónu. Tento rok byl bohužel ovlivněn celosvětovou ekonomickou krizí, která se podepsala i na prodeji motocyklů v Čechách i celé Evropě...

    

V roce 2011 se naše společnost zaměřila především na bezpečnost a viditelnost jezdce. Nově v naší nabídce přibyla řada nových značek motooblečení, bot i helem. V tomto roce jsme také zaokrouhlili počet našich kamenných prodejen na krásných 10, byly totiž otevřeny dvě nové pobočky - v Plzni a Ostravě. 

    

První myšlenka na prodej a export do Evropy se zrodila v roce 2012. Vznikly 3 nové dceřinné značky - Rusty Pistons, Trilobite a MX Agresive, které každým rokem výrazně nabírají na síle a dostávají se i na zahraniční trh. Hned v prvním roce byly všechny tyto značky vystavovány na výstavě INTERMOT v Kolíně nad Rýnem. Mají za sebou celou řadu výstav a akcí, na kterých získaly spoustu nových distributorů, dealerů a nových zákazníků...

        

 

V roce 2015 jsme k našemu 15ti letému výročí sepsali publikaci s podtitulem "Dlouhá cesta za námi, ještě delší před námi", která mapuje historii firmy Bikers Crown, ale hlavně přibližuje čtenáři pohled na současné dění v největší síti motoshopů v ČR.

Kromě historie společnosti je zde sepsána současná strukutra Bikers Crown. Vyrostla nová budova centrálního skladu, ve které se naši vývojáři věnují návrhům a vývoji vlastních značek. Proto je i značná část v knize věnována vlastní výrobě. Expedujeme vlastní značky již do 19 zemí z celého světa.  

Centrální budova Bikers Crown v Chlumci nad Cidlinou 

 

© 2000 - 2022 Bikers Crown - motorcycle shop.
All rights reserved